Haki holownicze

 Montaż haków holowniczych

Montaż haków holowniczych to bardzo popularna usługa pozwalająca zwiększyć możliwości przewozowe naszego samochodu. Hak holowniczy umożliwia ciągnięcie przyczepy, ale także przewóz rowerów za pomocą uchwytu montowanego właśnie na kuli haka. Współczesne haki holownicze są starannie zaprojektowanymi urządzeniami. Mogą być wyposażone w system chowania kuli pod podwozie samochodu na czas, kiedy nie jest ona używana. Istnieją także systemy z kulą całkowicie odłączaną i w takim przypadku kula z ramieniem zabezpieczana jest zamkiem, w celu zapobiegnięcia jej kradzieży.

Montaż haka holowniczego jest czynnością zajmującą kilka godzin. Zestaw haka musi być dostosowany do typu samochodu, gdyż belka haka przymocowywana jest do elementów nośnych nadwozia pojazdu. Punkty mocowania są ściśle określone przez producenta samochodu. Do montażu używa się śrub o odpowiedniej klasie wytrzymałości, które wchodzą w skład zestawu montażowego haka. Należy także zadbać o odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne wykonanych w karoserii otworów, aby podciekająca woda nie powodowała ich rdzewienia.

Oprócz mechanicznego przymocowania belki haka do samochodu konieczne jest także podłączenie gniazda elektrycznego haka do instalacji elektrycznej, co umożliwi działanie w przyczepie świateł pozycyjnych, hamowania, przeciwmgłowych, kierunkowskazów oraz cofania. Tu także, ważny jest fachowy montaż, aby zminimalizować ingerencję w instalację elektryczną samochodu. W przypadku nowoczesnych pojazdów, w których klasyczna instalacja zastąpiona jest przez magistralę CAN, niefachowy montaż spowoduje awarię.

Ze względów bezpieczeństwa oraz chcąc zapewnić sobie możliwość komfortowego i bezproblemowego korzystania z haka, warto zakupić zestaw uznanej na rynku firmy, a usługę montażu zlecić wykwalifikowanemu warsztatowi.


Polecamy usługi naszego serwisu w tym zakresie.  Dzięki nam zamontowany hak będzie profesjonie i bezpiecznie .